peytonburkerock
peytonburkerock peytonburkerock
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. Lee says she will pay $146 for 7 pennants. Is her answer reasonable? Explain.

Respuesta :

DatsaForgoten
DatsaForgoten DatsaForgoten
  • 03-10-2017
im going to say no because 18 multiplied by 7 is equal to 126 when Ms. Lee is buying the pennants for 146
Answer Link
Mhanson20000
Mhanson20000 Mhanson20000
  • 03-10-2017
yes, because 18 times 7 = 126. so she will still have $20 left over.
Answer Link

Otras preguntas

I need help with 1-10 Answer as many as you can please and Thank you !
Write a short ID of either Angelina or Sarah Grimke. Be sure to explain the persons significance in both the history of abolition and womens rights.
In 1950, __________, with support from the United Nations and other Western allies, immediately intervened to prevent a Communist takeover of __________.
if (2x+a)(2x+b)=4x^2-4x+ab, then a+b = ? A. -4 B. -2 C. -1 D. 2 E. 4
What are the six major functions of the muscular system?
write the product in simplest form: 3w^4 * (-5w^2)
Parents can differentiate the __________ of their infant's cries
can someone help me with this please 2-10
can you answer this question.
What are the answers to these 6 Spanish questions?