reenie926owb9zi reenie926owb9zi
  • 15-09-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 liter bottle of Coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of Pepsi for $3.49. Which is the better deal?

Respuesta :

Falling
Falling Falling
  • 15-09-2017
2 liters equals approximately  68 ounces, which costs about 6 cents per 12 ounces (cost per ounce is too small to document). The cost per a twelve ounce can is about 0.29 cents. The can is the better deal.
Answer Link

Otras preguntas

7|12x+3|- 1=62 hhih​
Scenario: In the experiment shown, plant A received 50 mL of coke each day, plant B received 50 mL of juice, and plant C received 50 mL of water. Every day for
A force of 250 N is applied to an object that accelerates at a rate of 5 m/sec^2. What is the mass of the object?
What would this world look like if we all looked, thought, and acted the same?
Three roommates split the utilities each month for their apartment. If the utilities for this month add up to $162.54, how much do they each owe?
4 Solve for n. 11(n − 1) + 35 = 3n O n = -6 The answer is n=-3
8
Which equation represents the data shown in the table below? Fence Length (y) 100 150 180 240 Number of Posts (x) 11 16 19 25 A y  10x  1 B y  10(x  1) C y
-5/6 + 1/4 = is what??? Please help th points is 100...
How can you determine the LCM of 2 prime numbers?