brodyhoover2 brodyhoover2
  • 12-09-2017
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her life skills class. She bought 2 and 1 half yards of fabric. Her total cost was $15. what was the cost per yard?

Respuesta :

20042002helloki
20042002helloki 20042002helloki
  • 12-09-2017
you have to divide 2 by 15 and it equals 7 so i think the answer is 7 dollars per yard and she bought 2 yards 7 plus 7 is 14 and she bought 1 half so she spent 15
Answer Link

Otras preguntas

The groups within a tab are collectively known as?
Which scenario would most likely occur in a developing nation
Use desmos to make one histogram for the time played (minutes) and the # of goals scored.
please help will mark Brainliest!!​
PLS HELP ME I ONLY HAVE # HOURS TO COMPLETE I WILL MARK THE BRAINLIEST!!!
The mystery food sample contain polysaccharides because the color of the test tube was
What’s the answer????#3
A spinner has three sections. This table shows the results of spinning the arrow on the spinner 80 times. Section 1=18 Section 2=30 Section 3=32 What is the exp
Select the form which correctly completes the sentence. 1. ¿Tú ____ estudiar otro idioma? a. desea b. deseas c. desean d. deseo
True or false computers are an application of the on-off principle