nm145335 nm145335
  • 15-05-2024
  • Mathematics
contestada

you own a pet store that sells a 5 goldfish for 9 dollars.What is the cost for one goldfish

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 15-05-2024

Answer:

1 goldfish costs $1.80

Step-by-step explanation:

$9/5 = $1.80

Answer: 1 goldfish costs $1.80

Answer Link

Otras preguntas

How does Juliet respond to Romeo's claim that saints have lips and can therefore kiss? She kisses him.
i believe it is B Modern stromatolites occur only in ______ environments. dry marine grassy none of the above
Which country did the United States fight to gain possession of Texas?
What is the economic term for the practice of assigning small parts of a complicated job to individual workers who specialize in doing just their small part?
6:7=36:42 true or false
If you have $1,500 in your savings account and $2,200 in your checking account, what amount can you transfer without accessing your checking account? a/$1,500 b
How do you solve P = C+MC, for M??
The population of a town increased from 10,335 people to 15,925 people. What was the approximate percent increase? 64% 54% 46% 36%
Which of the following balances is affected by the local force of gravity? A) Beam Balance B) Analytical Balance C) Spring Balance
Which sentence contains a properly punctuated and capitalized direct quotation? A. "While hiking to the peak," Our guide said, "Stay on the trails to be safe."