michellegoud2019 michellegoud2019
  • 15-04-2024
  • Mathematics
contestada

six notebooks cost $9.90. what is the unit price

Respuesta :

Marver1ck
Marver1ck Marver1ck
  • 15-04-2024

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

Unit price = Total cost / Number of units

9.90 ÷ 6 = $1.65

So, the unit price of the notebooks is $1.65.

Answer Link

Otras preguntas

What are some producers, consumers, scavengers, and decomposers you have seen in your neighborhood?
What shape does every islamic geometric pattern begin with?.
Number 21 please help me !!?!! ONLY THE QUESTION PLEASE
Find the surface area of the pyramid. The side lengths of the base are equal. Pls answer fast!
Simplify square root of 250 times Square root of 2
How much heat is required to change temperature of 10g of water from 4°C to 8°C? (Water has a specific heat of 4.18)? 0 J
need help in this one help pls
When an acid and alkali react to form water and salt it is called:.
I need help please! I will name the brainliest!
can i have some asap asap help? thanks