shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

the gradient of the line-4x 6y-5 = 0 is
Express the following statement as an inequality. Then solve the inequality and in two or more sentences explain each step in solving the inequality. The produc
How do I find the answer of y=-7(x+4)*-8
what's the solution for 2x 7y=2 x y=-1
Which ordered pairs in the form (x, y)(x, y) are solutions to the equation 4x−5y=244x−5y=24 Select each correct answer. (−9, −12)(−9, −12) (6, 0)(6, 0) (4, 8)(
a plant nursery is growing a tree that is 3 ft tall and grows at an average rate of 1 ft per year. Another tree at the nursery is 4 ft tall and grows at an ave
is 98.45 a rational or irrational number?
Sentence for the word plucky
how did president george washington set a precedent for all future presidents
Explain the role of immigration/emigration, trade, and technology, including communication and transportation systems, in the process of globalization.