aylenis251910 aylenis251910
  • 13-02-2024
  • Mathematics
contestada

If 2.4 pounds cost 19.92
how much does it cost 1
pound?

Respuesta :

husseinalraheel husseinalraheel
  • 13-02-2024

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation

To find out how much 1 pound costs, we can use a proportion.

We know that 2.4 pounds cost $19.92.

To find out the cost of 1 pound, we divide $19.92 by 2.4.

So, the cost of 1 pound would be $8.30.

Therefore, 1 pound would cost $8.30.

Answer Link
shhhhhz shhhhhz
  • 13-02-2024

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

Terrance has $100 that he can invest in savings account l. His bank is willing to pay interest into his account at a rate of
Why does odysseus provoke antinous to behave badly in part 2?
Plz help with this problem
I need help with my math homework
How do I solve this in Long Division I need help!
Describe a typical inmate in a prison in the united states.
Alicia has invented a new app that two companies are interested in purchasing for a 2-year contract. Company A is offering $10,000 for the first month and w
Which best describes the speaker's point of view in this speech?
The explorers are so excited to be wandering around a prehistoric world that they failed to consider
Algebraically solve for x