zsghz
zsghz zsghz
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

roberta needs ribbon for a craft project. the ribbon sells for $3.75 per yard. whats the cost in dollars for 48 inches of ribbon ?

Respuesta :

Incense
Incense Incense
  • 03-06-2017
36 inches are in one yard, 48 inches is 1.3 yards, 1.3 multiply by $3.75 would be approximately $4.87
Answer Link

Otras preguntas

Geometry, please answer question ASAP
solve the following system by any method 8x+9y=-5 -8x-9y=5
We usually have class promptly at 8:00 today it’s different we’re not beginning until 9:00. Choose the option that corrects this run-on sentence. a.) We usually
PLS HELP ME ON TTHIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION WHILE YOU ANSWER THE QUESTION!! Which
Any ideas on making a class summary that needs 6 sentences?
Find the probability that a randomly selected point within the circle falls in the white area. Please, and thank you.
what fraction of these houses have seven rooms
Dont give me wrong answers. please help though.​
Need answers ASAP pls!!
pls help, and explain. will give brainliest