barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

Explain the key differences in the views of Hobbes and Locke on the social contract. Write two to three sentences that identify the central points of each perso
Which piece of evidence best supports Schlosser's claim from the Introduction to Fast Food Nation? A. Fifteen hundred people work inside the mountain, maintaini
Identify the type of conic section that has the equation 9x2+ 25y2 =225 and identify its domain and range.
If y = 9x − 7, which of the following sets represents possible inputs and outputs of the function, represented as ordered pairs? {(0, −7), (1, 2), (−1, −16)}
Which of these organisms has an endoskeleton. beetle elephant crab tree
If it takes 33 farm workers to harvest 1 ton of strawberries and 17 farm workers to harvest 1 ton of wheat, what is the opportunity cost of 10 tons of strawberr
Parliament raced the colonies with new laws to help pay the debt for
2.5 yards of a polar fence cost $26. how much does one yard cost?
Mi hermana _____ música en mi MP3.
The equation Y= 35.25x + 40 gives the labor cost y of repairing a car if takes x hours to repair the car. According to the model, what is the best estimate of t