HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the determinant for the following matrix: A. –42 B. –36 C. 12 D. 10
which of the following is not a credit report ??? a. late medical payments b. repayment history c. buying habits d. public records
Using what you know about the words "police," "metropolitan," "politician," "policy," the root "poli" means a. many b. government c. servant d. laws
What is an illustration for mortified
A rectangular parking lot has a perimeter of 820ft the areas for the parking lot measures 42,000 square feet. What is the width of the parking lot?
Any idea on this please help
Karina is looking at a group of cells under the microscope. The organism has many cells, each with a cell wall and green chloroplasts. It has a nucleus and mem
Jon has $5,000 to invest in a savings account that has interest compounded annually. If he wants his money to double in eight years, what percent must the inter
Through ( 1, 1) and with slope = -2 what is the equation of the line
Which will have a greater affect on the potential energy of someone. doubling the height or doubling the mass?