CreolaRaybourn388
CreolaRaybourn388 CreolaRaybourn388
  • 14-03-2015
  • Mathematics
contestada

at the grocery mrt strawberries cost 2.99 for 2 lbs and at badwin hill market strawberries are3.99 for 3lbswhat is the unit price of strwberies at each grocery store

Respuesta :

mkstrong696 mkstrong696
  • 14-03-2015
grocery mart is $1.50 per lb and hill market is $1.35 per lb
Answer Link
kiwihugs kiwihugs
  • 15-03-2015
grocery market
2p = 2.99
p = 1.495 (1.50)
---------------
badwin hill market
3p = 3.99
p = 1.33
Answer Link

Otras preguntas

30 points will give brainliest if correct Please Answer an industrial copy machine
You used to earn $76,000 a year in your old job! Suppose you return to college and earn an MBA, after which you get an upper-management position with Yum! Brand
Solve the system by substitution. x−5y=13 4x−3y=1 Enter your answer as an ordered pair (x,y).
1. Find the value of x in the figure below.
Please factorise the equations in the doc bellow ASAP. please show full working
To prepare a budgeted balance sheet as of December 31, 2020, data is needed from the ______ December 31, 2019. income statement for the year ended
Which of these triangle pairs can be mapped to each other using both a translation and a reflection across the line containing AB? Triangles X Y Z and A B C are
The FDA recommends that Americans get on average 3,000mg of salt in their daily diet. Suppose that you are interested in testing if Americans' average daily int
if a volume of a cylinder is written as 324π cm³, what does it means?​
how were quakers involved in the development of the colonies