heatherhayworth heatherhayworth
  • 12-03-2015
  • Mathematics
contestada

Rachel can buy 18 eggs for $1.49 or 12 eggs for $1.09. Which is the better buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-03-2015
  1.09/12=0.091  18 eggs is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

Does (6,3) make the inequality 16x+ 20y≤5 true?
Sylvie: Allô Jean. Est-ce que tu es libre? Je veux te parler à propos de quelque chose. Léo: Salut, Sylvie. Mais, non. Je ne suis pas libre. Désolé. P
The following are score earned by 15 college students on a 20-point math quiz. (a) calculate the mean, median, and mode scores. (b) identify which measure in pa
There is a line that includes the point (7,5) and has a slope of 1. What is its equation in slope-intercept form?​
The boiling point of CH3CH2CH2NH2 would be the boiling point of CH3NH2. lower than equal to higher than
BRAINLIEST.In which quadrant does the point (-5, 21) lie?
help me with this problem please right away​
Steven buys 2.32 pounds of trail mix and twice as many pounds of dressed fruit. What is the total?
The main show tank has a radius of 70 feet and forms a quarter sphere what is the volume of the quarter sphere shaped tank?
Haley needs to rent a moving van for the day. Company A charges $75 plus $0.25 per mile. Company B charges $50 plus $0.75 per mile. For how many miles is compan