dralexlivinneydog dralexlivinneydog
  • 14-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price for a particular type of ribbon is 0.45$ for 12 inches. what is the cost in dollars for 1 yard of ribbon?

Respuesta :

roxannabanana92
roxannabanana92 roxannabanana92
  • 15-04-2017
1 yard = 3 feet
3 feet = 36 inches
36÷12=3
.45×3=$1.35
Answer Link

Otras preguntas

help pls no rip me off for points
please help will give brainliest if can :)
explain what an ion is and how ions are created; be able to describe the difference in the formation of a negative and a positive ion.
- ¿Tiene pantalones en negro? O esta O este O aquellas O aquellos
im 4 and i need help with my math the question is 11+10
Can anyone help on this???
Help plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz with these problems I WILL PIC BRAINLIEST
w increased by 5 w - 5 5w w + 5 w / 5
EXPLAIN CONSERVATION OF MOMEMTUM WITH THE HELP OF COLLISION OF TWO OBJECT.
I don't know this I need help