sparkle2448
sparkle2448 sparkle2448
  • 14-04-2017
  • Mathematics
contestada

find each rate and unit rate?
-420 miles in 7 hours
- 360 customers in 30 days
-40 meters in 16 seconds
-$7.96 for 5 pounds

Respuesta :

vedantik28
vedantik28 vedantik28
  • 14-04-2017
-60 miles per hour
-12 customers per day
-2.5 meters per second
-$1.59 per pound

You divide the first number by the second number for all of these
Answer Link

Otras preguntas

Why was shortening the distance between Europe and Asia (with the opening of Egypt's Suez Canal in 1869) an important event?
5[3(x+4)-2(1-x)]-x-15=14x+45
factor 2k^4+4k^3-70k^2
show your work solve the system3x-5y=-1 2x+7y=20
Mrs. Habib entered the largest tomatoes she grew in a contest. The masses of the shows the masses in tomatoes were 2.66 kilograms, 2.6 kilograms, and 2.06 kilog
Which happened after the soviet invasion of czechoslovakia?
What is the period of the sinusoid given by y=-3cos(2pi/5 x)?
Read this excerpt from The First Men in the Moon. He looked at my golden crowbars, and said nothing for a space. He stood with his hands clasped behind his back
Why is it a good idea to read through an appication before starting to filling it out?
Anybody have the right answer?