babababnajahsbs babababnajahsbs
  • 13-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 1 1/4 pounds of bananas sell for 80 cents and 1 1/3 pounds of apples sell for 90 cents which fruit is cheaper and why?

Respuesta :

PokeMan57
PokeMan57 PokeMan57
  • 13-04-2017
It would be the apples because it's more for less per amount.
Answer Link

Otras preguntas

The graph of y = |x| is shifted down by 9 units and to the right by 4 units. What is the equation of the new graph? A)y = |x - 4| + 9 B)y = |x - 4| - 9 C)y =
Why does voting matter ?
What is the meaning of freedom, what do you think personally it means for you and explain and motivate your answer.​
Type the correct answer in the box. Spell all words correctly.
In right triangle JKL, m < J = 90 degrees and tan k = square root of five over 4. Find the length of the hypotenuse
Write one to two sentences explaining the meaning of "etcetera" based on the context clues in the passage.
Which question best represents the conflict that the characters confront in "The Monkey's Paw"? Will Mr. White be able to pay the mortgage on his home? Should
A circle has An area of 36 pi square inches which best represents the circumference of the circle.
Plz I need help on this!! The question is "If the APR for a zero coupon bond is 2.75% compounded daily, what should be the purchase price of the bond if it will
The communist party gained support following WWI