briannalane120
briannalane120 briannalane120
  • 12-04-2017
  • Mathematics
contestada

Please help me i need an answer

Please help me i need an answer class=

Respuesta :

jackmac1 jackmac1
  • 12-04-2017
Julie wants to buy cartons of apple juice with $55. Each carton costs $3.75.
Let x be the number of cartons she can buy.

3.75x =< 55
Divide both sides by 3.75
3.75x / 3.75 =< 55/3.75
x =< 14.66666

Of course, she can't buy 14.666 cartons so we can the integer part only. Julie can buy 14 cartons of Juice.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

If (26)x = 1, what is the value of x? Explain your answer.
Select the sentence that does not contain an error. The child who touched all the cookies were sitting alone in the corner now. The child who touched all the co
structure of Earth in the correct order, from innermost to outermost layer? A. core, crust, mantle, landform, water B. core, mantle, crust, landform, water C. c
How has the illegal drug trade affected Columbia and the U.S. ?
How has the lost cause historical perspective affected the South?
PLZ HLP ASAP 100pts What are TWO ways in which you could INCREASE the momentum?
-5 + a =21 what’s A?
help me pls i did not study
7(m + 6) = 6(m + 7) + m
pls helppp due soon ty