TheAustinB
TheAustinB TheAustinB
  • 02-04-2017
  • Mathematics
contestada

Can someone help with 23?

Can someone help with 23 class=

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40

Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27

If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 = $135

Hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

What changes occur in the brain during the teenage years?
What fraction of 450 is 300 ?
A parachutist's rate during a free fall reaches 189 kilometers per hour. What is this rate in meters per second? At this rate, how many meters will the parach
A person makes 10 calls per day for 365 days in a row. for how many of those days do you expect that all 10 calls got through
How many moles of carbon dioxide are produced when 19.3 mol of propane gas is burned in excess oxygen? a. 57.9 mol b. 6.43 mol c. 32.2 mol d. 6.84
Classify each lewis structure given below by molecular shape.
G during february, $186,500 was paid to creditors on account, and purchases on account were $201,400. assuming the february 28 balance of accounts payable was $
Please help ASAP I know the lesson but I’m confused if it’s either A B or maybe even C or D.?
Why were the colonies of Connecticut, Rhode Island and New Hampshire created?
What is meant by bonded warehouse?