Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Loc can mow his entire lawn in 20 minutes; Loc's roommate Reza needs 30 minutes to mow the entire lawn. If Loc starts mowing at 1:00, mows for five minutes and
What's the difference between non-living and dead things?
Predict what the MASS would be of something exerting a force of 45N on a spring scale. EXPLAIN how you got your answer.
how do you convert 32ft/sec to meters/min?
Help me solve this please
How does the Sahara influence migration patterns in Africa?
Explain how 9*4 can help you find 9*8.
Conduction is usually faster/slower in liquids and certain solids than in gases. Materials that are good conductors of thermal energy are called......... Meta
Last week, Kimi's Fruit Stand sold 3 7/10 boxes of nectarines. Down the road, Tyler's Fruit Stand sold 2 times as many boxes of nectarines as Kimi's did. How ma
how do you convert 60 miles per hour is how many feet per second? can iny one help