Seudónimo Seudónimo
  • 14-03-2017
  • Mathematics
contestada

Abigail bought 9 candy bars that were the same price. She spent a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost? Write the algebraic equation, then solve it.

Respuesta :

beckyg123
beckyg123 beckyg123
  • 14-03-2017
Your correct answer is 0.45 I promise it is Correct 100%
Answer Link
Mysteryhelper Mysteryhelper
  • 14-03-2017
9c=20
c=20/9
c=2.22 for each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

What 240 percent of 600
write a real-world problem you could answer by solving the equation -8x+60=28
Both glycoside and peptide linkages result from dehydration synthesis. A.TRUE B.FALSE
5(3x + 5) ( Please Help )
what is 1/2 + 9/10 + m + n=2?
A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth.
Puerile : mature :: a. fraternal : brotherly b. uxorious : masculine c. innate : essential d. moribund : lively e. familial : marriageable
Babylonian method to approximate square root of 19
What can I multiply to get 56
Which of the following is true about the efficiency of energy transfer in an ecosystem?