alisonmontero12 alisonmontero12
  • 14-03-2017
  • Mathematics
contestada

A refillable muy costa $12. Each timé you fill the coffee mug up it costs $2.20. If penelope bought the mug, how many refills can she buy to spend $34?

Respuesta :

MMV04 MMV04
  • 14-03-2017
The mug cost $12 as it is, so first you subtract 12 from 34, which is 22. From there, you divide 22 by 2.20, which would be 10. Therefore, she can get a mug and 10 refills for $34.
Answer Link

Otras preguntas

Which properties are used to classify stars
Jane drove 355 miles using 17 gallons of gas. At this rate, how many gallons of gas would she need to drive 284 miles?
why do most land animals share similarities in their body systems?
During world war 1 ,which group of people were victims of a genocide? 1) Arabs in eqypt 2) palestians in Syria 3) Algerians in France 4) Armenians in the Ottom
which river was not a part of the lousiana purchase? a. ohio river b. mississippi river c. arkansas river d.missouri river
CAN SOMEONE PLEASE HELP ASAP!!!! PLEASE Explain the events that lead the Jewish people to be optimistic about the establishment of a homeland
"how has technology helped interest group politics?"
Which sentence uses a verb that agrees with its subject? A. A carton of eggs were left on the counter. B. The computers in that lab need software updates. C. He
A scale drawing of a door is 2 cm high. If the scale is 1 cm = 4 meters, what is the actual height of the door? __meters
Make the following conversion. 0.0230 mm = ____ cm 0.000230 0.00230 0.230 2.30