caraleisa2424 caraleisa2424
  • 14-03-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy: 3 pounds for $3.87 or 5 pounds for $6.65?

Respuesta :

JakeYT
JakeYT JakeYT
  • 14-03-2017
5 pounds for 6.65 because you will get more pounds for a good amount of money.
Answer Link
Chatsimulator
Chatsimulator Chatsimulator
  • 14-03-2017
$3.87÷3 is $1.29, so you are spending $1.29 per pound on that deal.

$6.65
÷5 is $1.33, so you are spending $1.33 per pound on that deal.

So, 3 pounds for $3.87 is a better buy because you are spending $1.29/pound instead of $1.33/pound.

Hope this helps! -Chat
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line with equation y = –3? A. –3 B. 0 C. 3 D. The slope is undefined.
How do you write an persuasive argumentive essay when there is only one opinion?
How does temperature change affect water's cohesion?
the plantation economy of the south produce
Which of the following defines bias? A. a statement that is based on feelings, judgments, and predictions B. supporting a topic so strongly that negative in
U.S. leaders avoided international alliances for more than 100 years. This was influenced by
calculate the grams of sodium hydroxide formed when 2.24 moles of sodium oxide react with water
Gloria is hard to get to know. Whenever she is put in a situation that might reveal her true personality, she withdraws into a shell, where she feels safe and h
Find vertex of y=3x^2+18x+30
What is 90degrees - 37degrees28'17''