Aashley200 Aashley200
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

Corey bought 2 1/2 liters of paint for$60
what was the cost per liter of paint.

Respuesta :

minweiterhune
minweiterhune minweiterhune
  • 13-03-2017
Since Corey spent $60 on 2.5 liters of paint, the cost per liter would simply be $60 divided by 2.5 liters to get how much it costs per liter.

60 / 2.5 = $24/liter
Answer Link
legoman7
legoman7 legoman7
  • 13-03-2017
2.5 l = $60
1l =?
60/2.5 = 24 dollars per litre
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is true regarding the power relationship between the federal government and the states? A) The power of the federal government over state
Assume that 11 people, including the husband and wife pair, apply for 4 sales positions. People are hired at random. (1) What is the probability that both the
which of the following was not an original category of early radio broadcasts? A)comedy programs B)drama programs C)music programs D)news programs
2 1/2x -3/4 (2x+5)+3/8
Name some objects that have a diameter
What is 12x4 1/2 = cans?
6 ones 7 hundredths minus 2.3
a can of diet soda will float in water while a can of regular sugar soda will sink. which of these best describes why this would occur? a) the regular soda is m
What is 842 divided by 38 with 2 decimal places
what is equivalent to 7(1+3)