Farsb4allaxm Farsb4allaxm
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the best deal for cream cheese?
a. $2.59 for 6 oz
b. $2.89 for 8 oz
c. $4.29 for 12 oz
d. $5.29 for 14 oz?

Respuesta :

violetblue
violetblue violetblue
  • 13-03-2017
the best deal is C $4.29 for 12oz
Answer Link
sarakuthS sarakuthS
  • 13-03-2017
So for A its 0.43 an oz 
B 0.36 an oz
C it's also 0.36 an oz 
D 0.37 an oz, so I would say it would be C it's the cheapest per ounce and you get the most out of it.
Answer Link

Otras preguntas

What Is Paranormal Fiction?
What Does 'House Poor' Mean?
name two oil yielding crops
does a polygon usually have more sides or more angles. Explain.
What Does 'Behind Bars' Mean?
What is the Rosetta Stone?
What Does 'Dog Eat Dog' Mean?
By controlling trade, three great kingdoms developed in West Africa. These were the kingdoms of Ghana, Mali, and ______. Fill in the blank.
explain why it is usually only necessary to test one point when graphing an inequality
An elevator is used to either raise or lower sacks of potatoes. In the diagram, a sack of potatoes of mass 10 kg is resting on a scale that is resting on the fl