muffFelt0o5rriepowel muffFelt0o5rriepowel
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of turkey costs $2.85 and 1 pound of beef costs $4.25 how much more does one whole and one fourth pounds of beef cost than one whole and one fourth pounds of turkey

Respuesta :

NgoziNwogu
NgoziNwogu NgoziNwogu
  • 13-03-2017
The  answer is $1.75 more than the turkey

Answer Link

Otras preguntas

what is your ultimate goal for yourself and for your family? how can you make this ultimate goal into reality?​
Which of the following statements is TRUE? a. Many tribes encroached upon reservations after successful peace negotiations with the U.S. b. Quakers were assigne
Isaac and Juanita are collecting apple to make an apple pie. Isaac picks up 3 apples every minute and Juanita picks up 5 apples every two minutes. If they need
How did life in Japan change as a result of Chinese influence?
Why do you think insects are important to the balance of nature? How do humans depend on them?
Girls and Boys are at a party in the ratio 3:4. 9 girls leave and the ratio is now 1:2. How many boys are at the party?
Describe the seven layers of the OSI Reference Model.
what does the declaration of independence have in common with lockes two Treatises of government?​
1. Five people arrive simultaneously at a theater. In how many ways can they line up at the ticket booth?
Which of the following represents the solutions for x when solving the equation 9 x 2 -12 x -1 = 0?