katie1030a katie1030a
  • 12-03-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
$407 for 37 pairs of jeans or $570 for 48 pairs of jeans
Show Work

Respuesta :

adilpmohammad
adilpmohammad adilpmohammad
  • 12-03-2017
$407 for 37 pairs of jeans is a better buy because it costs $11 to buy 1 pair of jeans (407/37) whereas in the other option it costs $11.875 per pair of jeans (570/48). Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

What group didn't support Jimmy Carter during his 1976 campaign?
Josephine sleeps more than 7 hours each night
How many cords of wood could you fit in a room that is 4 yards long, 4 yards wide, and 2 yards high?
Determine the intercept of the line 4x -1 = 3y + 5.
sudden infant death syndrome
If 2ax-5x=2 , then x is equivalent to 1. 2+5a/2a 2. 1/a-5 3. 2/2a-5 4. 7-2a
not sure of the answer hope an expert can help
What line represents the relationship between c and d
Does the rules committee influence the outcome of a bill more than its sponsor
kim make 4 cakes in 3 hrs how long will it take to make 48 cakes