piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Which best describes the ensemble performing the chorale fantasia?
Answer quickly ! To represent a mutation that occurs when part of the DNA is deleted from the middle of the chain a letter is _____________. A. replaced B. rem
a can contains 200 mixed nuts: almonds,cashew and peanuts. If the probability of choosing an almond is 1/10 and the probability of choosing a cashew is 1/4, how
Match each biome to its description. 1. rain forest 2.tundra 3.grassland 4.taiga -coldest biome with scarce vegetation -dense vegetation with little sunlight r
describe the role of the ribosome in the cell
If adequate o2 is present in the mitochondria, pyruvic acid will be converted to ______; if conditions are anaerobic, pyruvic acid will be converted to ______.
^^^ 15 points I need help with this problem
I NEEDEDD HELP WITHHHH THISSSS PLZZZZ
Which characteristics of government make it difficult for any one interest group to dominate government?
How did rebellion become an integral part of consumer culture in the postwar period?