mw3932
mw3932 mw3932
  • 14-01-2023
  • Mathematics
contestada

Kyle is shopping for his favorite
cereal at the grocery store. The
9 ounce box costs $2.52 while the 12 ounce box costs $3.60. Which is the better deal? How much will he save per ounce?

A) 9 oz.; 20¢/oz.
B) 12 oz.; 20%/oz.
C) 9 oz.; 2¢/oz.
D) 12 oz.; 2¢/oz.
E) 12 oz.; 9¢/oz.

Respuesta :

Otras preguntas

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges
Like charges will exert a force ofa. positiveb. negativec. attractiond. repulsione. neutral​
Some people argue that harsh punishments (capital punishment, life sentences, or ancient punishments like cutting off a hand for stealing) for criminals will re
Olivia is in a lighthouse on a cliff. She observes two sailboats due east of the lighthouse. The angles of depression to the two boats are 33 and 57°. Find the
Grace is practicing for an upcoming piano recital. The graph shows the hours she spent practicing over a 4-week period.
plz help mee it was due like 3 days ago and i forgot about it
0.59049 = r^5 What is r?
Rewrite in y=mx+b form - (y + 2) = 2(2x + 1)
how do i find the area?​
A company purchased $10,700 of merchandise on June 15 with terms of 2/10, n/45, and FOB shipping point. The freight charge, $850, was added to the invoice amoun