jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Planets use carbon dioxide for?
What similarities do all French speaking countries have?
!!25 POINTS!! In her "Speech After Being Convicted of Voting," Susan B. Anthony uses several historical sources to support her argument about women's right to v
What is revealed about Steve's, Tommy's, Alan's, and Darren's relationship?
A bike racer covers a distance of 220 kilometers in 4 hours. What is the rate x of the bicyclist in kilometers per hour?
Question Help Which of the answers provided is a clause from the following​ sentence? The batter​ swung, and the umpire​ yelled, "Strike!" A. ​swung, yelled,
How many integers from 1 to 135 have 2 as a factor?
if you need to apply a c-spine then do you switch you assesment over to a trama assesment
Are the two spheres congruent? no, because they have the same diameter length no, because they have a different radius length yes, because they appear to look t
Help!! Keep getting confused