TyriqueA501578 TyriqueA501578
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Write a word problem that involves a proportional relationship and needs more than one step to solve.Show how to solve the problem

Write a word problem that involves a proportional relationship and needs more than one step to solveShow how to solve the problem class=

Respuesta :

LilybethH551192 LilybethH551192
  • 03-11-2022

To write a word problem that involves a proportional relationship:

Sam bought 4kg of apples for $12. How many kilograms of apples, he can buy for $30?

Sam bought 4kg of apples for $12.

So, cost of 1 kg of apples is,

[tex]\frac{12}{4}=3[/tex]

Let x be the number of kg apples.

Therefore, He can buy 3x kg apples for $30.

So,

[tex]\begin{gathered} 3x=30 \\ x=\frac{30}{3} \\ x=10 \end{gathered}[/tex]

Therefore, He can buy 10 kg apples for $30.

Answer Link

Otras preguntas

What makes castor oil? reeds roots beans leaves
Solve for v . 3 /9= v/ 12
As a result of the Gulf War,
the Islamist group that wanted muslim lands to be ruled by islamic law is called theI need help please
The roman empire included all of europe, asia, and africa. a. True b. False
what is a real world example of the Attribution Theory?
What occurs when one cannot move certain parts of the body A.Obesity B.paralysis C.keinsthology D.Mobilization
You practiced your guitar 37 minutes on Monday, t minutes on Wednesday, and 29 minutes on Friday. Write and simplify an expression for the number of minutes yo
What are outcomes of the Crimean war
You make $8.50 per hour working at a sub shop. You make $7.75 per hour for raking leaves. You worked at the sub shop for 30 hours and raked leaves for 12 hours.