EathenJ160985 EathenJ160985
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

8 pounds of bananas cost $24. How much would 31 pounds cost

Respuesta :

KeelinU119524 KeelinU119524
  • 03-11-2022

31 pounds cost $93

Explanation

you can easily solve this by using a rule of three.

Step 1

Let x represents the cost for 31 pounds,the proportion is

[tex]\frac{x}{31}[/tex]

Now

[tex]\begin{gathered} 24\text{ usd}\rightarrow8\text{ Pounds} \\ \text{the proportion must be the same, then} \\ \frac{24}{8}=\frac{x}{31} \\ 3=\frac{x}{31} \\ \end{gathered}[/tex]

Step 2

solve for x

[tex]\begin{gathered} 3=\frac{x}{31} \\ x=3\cdot31 \\ x=93 \end{gathered}[/tex]

Hence, 31 pounds cost $93

I hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

Is Charles David Waller in WW1
3/5x=52 is the answer 120 or 130
what is the value of the tape diagram if the ratio is 8 to 7 and the total is 195
Fern rounded to the nearest ten to estimate 548-132. She subtracted 540-130 and got 410. Is Fern's estimate correct? Explain.
a jar contains 133 pennies. a bigger jar contains 1 2/7 times as many pennies. what is the value of the pennies in the bigger jar?
Kelly and 23 friends go roller skating.They pay a total of 186 dollars. About how much does it cost  for one person to skate?
Mrs. Jennings had a 5/7 gallon of paint. She gave 1/7 gallon each to some students. How many students received paint if Mrs. Jennings gave away all the paint?
Will someone please explain how to do -(7c-18)-2>0 Step for step??? I don't understand how to.
the region of flat land down by the ocean
what does como te llamas mean in Spanish?