ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

What is a gradual increase in average global temperature called?
Three times a number plus twice another is 10, while their sum is 10, Find the numbers
• How were historical solar system models different from our current model?
what is the best way to find out the subject of a map
what does 10a-a-a-a equal
How do you simplify 8 to the -2 power
Fern rounded to the nearest ten to estimate 548-132. She subtracted 540-130 and got 410. Is Fern's estimate correct? Explain.
Ramon has a rope that is 25 1/2 feet long. He wants to cut it into 6 pieces that are equal in length.  How long will each piece be?
A three-carbon alkene contains two double bonds. Predict its molecular formula
Why is compromise an important part of democracy?