AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

What is the maximum mass of s8 that can be produced by combining 89.0 g of each reactant?
Graph y=x^2+1 is it a function Is it a function? How did you determine whether or not it was a function? Determine the range and domain
Describe the key features of the parabola y^2=8x
How did the state governments develop after the colonies gained independence?
which accurately describes the impact of the Roman Catholic Church on Europe during the Middle Ages
como resolver y=1-2.5
How long will it take 24 C of charge to flow in a 6.0 A circuit? A. 0.25 s B. 4.0 s C. 18 s
How many liters of 30% alcohol solution must be mixed with 40 liters of a 70% solution to get a 40% solution?
Prediction accuracy of a neural network depends on _______________ and ______________.
Please help Need help