travisscott285
travisscott285 travisscott285
  • 14-02-2017
  • Mathematics
contestada

Ryan's take-home pay is $2300 a month. He spends 19% of his take-home pay on groceries. How much do groceries cost Ryan each month?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-02-2017
$2300 x 0.19 = $437

answer: each month groceries cost $437
Answer Link
eudora eudora
  • 11-05-2019

Answer:

Ryan pays $437.00 each month on groceries

Step-by-step explanation:

Ryan's take home pay in a month =  $2,300

He spends 19% of his take-home pay on groceries.

To find the cost of groceries we calculate 19% of 2,300

19% of 2,300 = [tex]\frac{19}{100}[/tex] × 2,300

0.19 × 2,300 = $437.00

Ryan pay $437.00 on groceries each month.

Answer Link

Otras preguntas

Helppp I’ll give Brainlist
What is gravity........​
Llene el espacio con el adjetivo posesivo correcto. Note la pista (clue) entre paréntesis. El viaje fue maravilloso pero perdimos todas (our) maletas.
Helpppppp please look at the picture i added
Which plan shows the land use summary?
How do melodic motive and chord progression work together?
Solve the systems of equations problem using Elimination. {3x+6y=27 {x+2y=11 Please clearly explain how you got your answer.
Question 2 of 5 The amount of money a person has to pay regularly to avoid late fees is the A. minimum monthly payment B. credit limit C. interest rate D. credi
can someone plsss help me
I know school can be hard and believe me I know sometimes u just want to quit but being in school can make a difference so I want to get u a lot of points pleas