cicilovedragon
cicilovedragon cicilovedragon
  • 14-02-2017
  • Mathematics
contestada

Is the unit price of cantaloupe is 0.65 per ounce in Sally pays $1.95 for a cantaloupe how many pounds did she have her cantaloupe weigh?

Respuesta :

justgigi21 justgigi21
  • 16-02-2021

Answer:

3

Step-by-step explanation:

you just divide 1.95 by 0.65 and you get 3.

Answer Link

Otras preguntas

why were taxes and ongoing source of conflict for the American colonists
what is the 6th Extinction?
Juanita karoz purchased lawn furniture for $727. she made a 27% down payment and financed the remainder. what amount did she finance?
NEED HELP! ASAP! in the reading, what is the cry "S-t-e-a-m-boat a-comin'!" an example of? A) Understatement B) Irony C) Sarcasm D) Dialect
Mrs. Jacobs purchased a 5 pound package of ground beef for $12.40. She decided to use 8 ounces each day for dinner recipes. What is the cost of the ground beef
A closed economy a. does not engage in international borrowing or lending. b. does not engage in international trade of goods and services. c. both a and
Which of these is a reason tourist come to the Caribbean? A beautiful beaches B delicious food C diverse culture D all of the above
90 POINTS URGENT NEED ANSWERS CORRECT AND QUICK 1. Oxygen is more reactive than nitrogen. True False Match the element with its description. Match Term Defini
an object is dropped from rest and falls freely. After 6 seconds, calculate its instantaneous speed, average speed, and distance fallen.
On what issue did republicans oppose democrats in the 1896 election?