jeanrines61 jeanrines61
  • 13-09-2022
  • Mathematics
contestada

Tree loaves of bread cost $2.43.how much do two loaves cost

Respuesta :

tammy8216
tammy8216 tammy8216
  • 14-09-2022

Answer:

$1.62

Step-by-step explanation:

If you divide $2.43 by 3 it's 0.81 and that's the cost of one loaf of bread so multiply that by 2 and you get the cost of two loaves of bread which is $1.62

Answer Link

Otras preguntas

y = - x + 7 on a graph
Simplify the expression. 3y - 4.6 + 1.3 + 2.1y
Kevin Fast pulled a CC- 177 Globemaster airplane 8.8m. he plane weighed 188 tons. How many pounds did the lane weigh?
Billy joined Franco's today. His membership cost him $50. He has to pay $2 each time he goes.Name m and b:() Write the equation of the line ( y = mx + b )() How
Zack sees an online contest. He could win $10,000 instantly! On the sign-up form he enters his name and email address. He is also asked to enter his nickname, t
Bolsa thinks they should go to the zoo
The lyrics to “The Star-Spangled Banner”… Group of answer choices were originally part of a poem written about a battle during the War of 1812 were originally p
What is the niche of the shark whales?
How did the Ottoman control of the Middle East and North Africa affect Trade? *
How do names establish the characters’ personalities?