bigwooyktv bigwooyktv
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 24- ounce box of cereal that costs $3.60

Respuesta :

magicparkour325
magicparkour325 magicparkour325
  • 12-09-2022

Answer:

$0.15 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the total price and divide by the ounces to get the price per ounce. 3.60/24 equals 0.15

Answer Link

Otras preguntas

Write the product as the product of a whole number and a unit fraction 2 x 4/5
Select the sentence that uses capital letters correctly. A. My mother loves to travel to Texas during the Winter months because it rarely snows there. B.
please help me on 18
Which two tribes were closely related allies of the Wichita? A. the Lipan and the Kiowa Apache B. the Kadohadacho and the Pawnee C. the Osage and the Quapaw D.
what is the measure if x?​
How did growth in the west affect Native American groups?
20 points! Please Help!! What is the missing step in this proof?A. Statement: slope of = slope of Reason: definition of slopeB. Statement: slope of = slope of
Which of the following equations shows the correct form of the equation x 2 + 10x + 25 = 16 if the zero product property is to be used? (x + 5)(x + 5) = 16 (x
BRAINLIEST if -x = x -6 then x = A. -6B. -3C. 0D. 3explain please​
The extremes in the proportion 3/4=15/20 are