prudencembithi prudencembithi
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

Suppose that 650lb of coffee are sold when the price is $4 per pound

Respuesta :

kurby2000 kurby2000
  • 12-09-2022

Money earned = $162.50

Explanation:

650 / 4     – You make $4 for every pound sold

= 162.5

Which is $162.50

Answer Link
aviana6 aviana6
  • 12-09-2022
it would be 2,600$ if the price is 4$ per pound 650 • 4 = 2600$
Answer Link

Otras preguntas

She concluded that each serving weighs One-sixth of a kilogram. What is Neuma’s error?
6. Evaluate f(x) = 7x -- 5 for x = 2
Which statement describes a deciduous tree? trees that drop their leaves year-round trees that make cones trees that have thin, waxy needles to retain water tre
Isaiah's parents put money in a savings account to help pay for college. His account accrues 5% interest on the first $3,000 dollars and 8.5% interest on any ad
In your own words please
What is the slope of the line
Write three to five sentences describing the Fugitive Slave Act and why it was important to the Compromise of 1850.
In a corporation, the________ is the group of people elected to oversee the firm’s activities and ensure that management acts in the shareholders’ best interest
can somebody tell me who is the speaker and listener
Q3. 3, x, x+6.... Are three consecutive terms in a geometric sequence I) find possible values for x if x is positive.​