a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

The smith is generate one and a half times as much as their neighbors, the joneses. Together, the two households produce 15 bags of trash each month. How much t
Which theorist believed that the ego"wore a mask, or persona "?
A successful biologist’s main interest area would be _____. a. the 21 b. scientific c. 4 d. social
quentin has 18 unit cubes. how many different rectangular prims can he build if he uses all of the cubes ? a) 4 b)6 c)8 d)18
which of the terms listed means "to match up layers or events"? A. correlate B. Continuity C.horizontality D. superposition
Which information would be found in a press release? A. Bad weather is expected this weekend B. Child hurt in bicycle accident C. Company hires new vice preside
How did Samuel Morse revolutionize communication in the 1800s? A. He developed alternating current. B. He invented the electric telegraph. C. He inven
(please help me. ) (I screenshot the question and choices )
Decision makers examine the _____ values of their choices. These values are based on what they think will happen. least actual expected
if an angle is acute, an angle supplementary to it is (always,sometimes, or never) acute