keske024320 keske024320
  • 11-07-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 11-07-2022

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

Answer Link

Otras preguntas

Altogether, Renee walks a combined 2 4/5 miles to and from the train each day. How long is the walk to the train? Explain please
What's the nth term in this sequence 3 8 13 18 23 //If y=4x-1 find the value of y when x = -2
interesting facts about giraffes please:
Which additional word in the sentence should be capitalized? The book "The last of the Mohicans" was the source for a movie of the same name starring Daniel Day
both carbon dioxide and water are pure substances. How are they similar to each other
Which of the following is one of the reasons that there was conflict between European settlers and Native Americans in North America? European settlers would no
which describes the relationship between 20,000 and 200,000?
20 thousandths = ____________ hundredths
Describe the changes the Industrial Revolution brought to the lives of working-class people and middle-class people. How did their experiences of industrializat
PLEASE HELP I GIVE THANKS