LilDarkle
LilDarkle LilDarkle
  • 15-06-2022
  • Mathematics
contestada

grapes cost $1.68 a pound. If you buy 2.5 pounds,how much will it cost?

Respuesta :

Anirudhispro
Anirudhispro Anirudhispro
  • 15-06-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

we know that

Solve for x

so

therefore

The number of pounds of apples is 4.5 and the number of pounds of grapes is 2.5

Answer Link

Otras preguntas

A goal of financial regulatory agencies is to a. prevent monopolies. b. enforce workplace safety. c. protect the environment. d. enforce food safety.
what is the answer to this [n +632=921]
What is the purpose of an "I" message? To speak one's mind honestly To take responsibility for your own feelings It helps you to communicate an unpleasant truth
Is 57 and 40 relatively prime
Please help I just need the answers
What right does the Constitution recognize with the Third Amendment? A. The right of people to have their cases heard by a jury B. The right of people to
checkers is a very old game it was played in Egypt over 4,000 years ago whats the pronoun
Simplify 4x-2y(5xyz)
Juan y Marta escuchan _______ profesor. a. del c. a la b. el d. al
Read the sentence. He painted scenes of the Wild West. Which word or phrase is the complete subject?