mouseed mouseed
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kimmy bought a 5 kilogram can of peanuts for 4.50. what is the unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-02-2017
90 cents per kilogram( 4.50÷5=0.9)
Answer Link

Otras preguntas

Towns X, Y, and Z are on the same straight road. Town Y is between Town X and Town Z. Town X is 57 miles from Town Z, and Town Y is 28 miles from Town Z. What i
Climate is best described as A. the long-term average of weather variations in a specific area. B. the short-term average of weather variations in a specific a
what category of drugs does cocaine belong
1. (Blank) are the basic units of structure and function in living things. 2. A (Blank) is a group of similar cells that perform a specific function in an org
The change in isotopes over time due to the emission of radioactive particles is known as A. radiometric dating. B. radioactive decay. C. absolute-age dating.
What is 71 in expanded form
A kennel has 8 adult dogs and 14 puppies. What is the ratio of adult dogs to puppies? Use a multiplicative comparison to explain its meaning.
What two numbers multiply to make negative 33 and add to make 2
Which two statements correctly identify the effect that a switch in narration from third-person omniscient to third-person limited has on a story? The switc
Which part of the government, according to the Constitution, is made up of justices who make sure that laws are followed? A. The Senate B. The State House