arelyn304320
arelyn304320 arelyn304320
  • 13-06-2022
  • Mathematics
contestada

If 1 lb. of strawberries cost 2.75, how much is 6 lbs.?

Respuesta :

khoivaldovinos
khoivaldovinos khoivaldovinos
  • 13-06-2022

Answer:

$16.5

Step-by-step explanation:

if one pound is 2.75 dollars (unit rate) you multiply 2.75 by six to get the cost of six pounds.

Answer Link
hunterfriedman1518
hunterfriedman1518 hunterfriedman1518
  • 13-06-2022

Answer:

$16.5

Step-by-step explanation:

I hope this helps, if it doesn't then just message me and ill be more than happy to help :)

Answer Link

Otras preguntas

How many centimeters are in 3.6 inches? [1 inch = 2.5 cm]
One month David rented 9 movies and 7 video games for a total of $63 . The next month he rented 3 movies and 5 video games for a total of $39 . Find the ren
find each equivalent fraction
What is the surface area of a sphere if its volume is 288π cubic inches? Leave your answers in terms of π. A. 216π in² B. 144π in² C. 288π in² D.
what is the range of the relation {(4,1), (4,2), 4,3)}?
Can someone please help me with this one question
relative formula mass of glucose? (C6H12O6)
3/5 + 3/10 = ?? Simplify answer fully
5/6 + 1/12 = ?? Simplify answer fully
what technology did the Hittites and Assyrians use in battle?? a. fire and chariots b.bows and arrows c.iron weapons and chariots battleships and iron weapons A