aadonpatterson
aadonpatterson aadonpatterson
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought 6lbs of jelly beans. Antonio bought 66oz of jelly beans.
How many more did Kevin buy than Antonio?

Respuesta :

sudhithsai sudhithsai
  • 02-06-2022

Answer:

30 ounces (1 pound 14 ounces)

Please give brainliest!

Hope this helps:)

To find this, we first need to convert 6 lbs into ounces

lb = 16 ounce

6 lbs = 96 ounces!

96-66 = 30

Kevin bought 30 more ounces, or 1 pound and 14 ounces more jelly beans than antonio.

Answer Link

Otras preguntas

Arrange the adverbs in the correct order 1: He spoke ( yesterday, loudly, at the meeting) 2: I went(by bicycle, home, yesterday) 3: I worked ( in the garden, ha
y = 2x+3 y=2x+1 Solving systems of equations by graphing
Find the coordinates of the orthocenter of each triangle with the given vertices. J(3,-2) K(5,6) L(9,-2)
What is powersharing? outline three advantadnge and thre disadvantages of power sharing Explain the reason for Formatio of the watson commissTon
the sum of x and y is 7. The value of y is three more than the value of x.Write a system of equations to model this.
Which of the following best describes why the creators of the US Constitution adopted federalism? A. to streamline the operations of the central government B
Explain the importance of the act of 1935 to Indian politics
In 3–5 complete sentences, thoroughly explain how your protagonist changes from the beginning of the story to the end in your Module One short story? Provide at
Find the volume of this shape
Select the correct answer. Which graph best represents a function with zeros of -4, -2, and 4?