nalibud69
nalibud69 nalibud69
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Dalton got 15 notebooks for $1.75 each and 1 marker for $1.59.

Respuesta :

mmian
mmian mmian
  • 02-06-2022

Answer:

15 x 1.75 + 1.59

Step-by-step explanation:

Dalton spent $26.25 on the notebooks, along with $1.59 for one marker; adding up to a $27.84 total.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-06-2022

Answer:

$27.84

Step-by-step explanation:

Given :

⇒ 15 notebooks for $1.75 each

⇒ 1 marker for $1.59

==============================================================

Solving :

⇒ Total cost = 15 × 1.75 + 1.59

⇒ Total cost = 26.25 + 1.59

⇒ Total cost = $27.84

Answer Link

Otras preguntas

If a = 2b + 1, then in the terms of b, what is the value of 4a - 5?
What is 4 divided by 39?
What is the equivalent to 2.42?
Classifications today are made on the basis of... A. The flower of plants B. Ways that animals reproduce C. Likenesses D. Similarities and differences Urgent:
43/21 as a decimal rounded
A squirrel collect 72 acorn per day. how many will 4 family of 6 will gather
The fall of granada, in 1492, signified the end of the
four less than five times a number is equal to 11
imagine you are a student in a colonial town. write three journal entries that describe a typical day in school.
The energy fot life comes primarilg from the sun