katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

A person experienced and involved in the art of government
Kendrick's math quiz grades are 90, 100, 48, 88, 100, and 96. Find the MEAN of Kendrick's scores. A) 48 B) 52 C) 87 D) 93
I need help on number 5 please
It is the application to real life problems that matters in determining whether a research is scientific. For example, if the researchers are only doing researc
The temperature of water and a speaker is 45°C what does this measurement represent
Which of the following is a true statement? Question 2 options: 1) Light energy causes water molecules to split up. 2) Light energy bonds the carbon an
PLZ HURRY IT'S URGENT!!!! Which example below provides a complete scientific description of an object in motion? A. The marble changed position quickly.
For f(x) = 4x^4 - 2x^3 + x^2 + 3x - 15, find f(5) using synthetic substitution.
solve the equation 9=m-4
Fruit slice candy fruit slice flavor orange small bag 20 medium bag 40 large bag 60 grape small bag 10 medium bag 20 large bag 30 cherry small bag 5 medium bag