tessievalenta tessievalenta
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 candies for a
total of $3.28, how much did it
cost you for 3 candies?

Respuesta :

jane8713
jane8713 jane8713
  • 01-06-2022

Answer:

2.46

Step-by-step explanation:

3.28/4=0.82(for one candy)

0.82×3=2.46(for 3 candies)

Answer Link

Otras preguntas

When rubbed against a silk cloth, a glass rod loses electrons. How does this affect the charges of the glass rod and the silk cloth?
Which clue from the passage helps a reader predict that Arachne might be a better weaver than Athena? Then she would go on weaving. . . . her work was far more
/what percentage of the world population is estimated to have schizophrenia?
Select all that apply. Which of the following are true about an activity log? The options are: It helps you keep track of you play and exercise activities
how does making an inference help the reader understand a story
if there are four people and two of the are zombies,then there are a 100 people how many are zombies
what’s the x intercept & y intercept of this equation ?
If a special sales order is accepted for 5,000 sails at a price of $125 per unit, and fixed costs remain unchanged, what would the effect on operating income be
What led to lincoln's win in the election of 1860 apex?
If 1 yard = 3 feet and 1 mile = 5,280 feet, how many yards are there in 2 miles?