MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the derivative of e^(2x)
Alexa drew a retangle with an area of 36 square centimeters. The rectangle she drew has the smallest perimeter possible for this area. What is the lenght and wi
A triangle, ΔABC, is reflected across the x-axis to have the image ΔA'B'C' in the standard (x,y) coordinate plane; thus, A reflects to A'. The coordinates of p
What form of energy is stored in a green plant?
What is 5 3/4 times 2/6? I am doing math homework and need help
in the sentence the frozen drops of water fell from the sky covering everything like a white blanket non fiction or fiction
I'm looking for a new laptop for school. Which laptop would be the best. Right now I have a chromebook and it is broken.
Explain the steps that show how the sun provides the energy for surface ocean currents:
Whats The common denominator fractions for 1/2 and 1/4
A triangle, ΔABC, is reflected across the x-axis to have the image ΔA'B'C' in the standard (x,y) coordinate plane; thus, A reflects to A'. The coordinates of p