kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

11 times 12 equals 10 plus 1 times 10 + 2 what property does this demonstrates
What is community service and y is it important?
Which additional word in the sentence should be capitalized? Can you help me, officer, to find my lost dog? A. Officer B. Help C. Dog D. Lost
what is depreciation?
What is 1 3/6 reduced
What is bandwagon?? (The fallacy)
the cost of an annual tuition at a university increased from 10,500 to 11,300 what is the percent increase in tuition to the nearest tenth of a percent
Slavery was a. not allowed in Rome. c. common in the ancient world. b. only used on large Roman estates. d. only allowed outside Italy.
The right to life party is an example of what type of minor political party
2 quarters, 1 dime, 2 nickles, and 3 pennies ...what fraction of the coins were either nickles or pennies?