blueislife363 blueislife363
  • 12-05-2022
  • Mathematics
contestada

John paid $34 for two algebra and three geometry books. he paid $36 for three algebra and two geometry

Respuesta :

georgepahno georgepahno
  • 12-05-2022

Answer:

Each geometry book costs $6, each algebra book costs $8.

Let a=cost of one algebra book and g=cost of one geometry book. We have:

2a + 3g = 34-------->6a + 9g = 102

3a + 2g = 36-------->6a + 4g = 72

-------------------

5g = 30

g = 6

2a + 3(6) = 34

2a + 18 = 34

2a = 16--->a = 8

Answer Link

Otras preguntas

Your friend, Shamus, suggests that you flip a coin to move either 1 or 2 spaces at a time instead of using a number cube. Decide which method you should use to
What is the slope of the line represented by the equation 5x – 4y = 24?
Which one gives the feeling of heaviness in the case of a kilogram of cotton or a kilogram of lead? Why?​
Two trains, Train A and Train B, weigh a ton of 484 tons. Train A is heavier than Train B. The difference of their weights is 398 tons. What is the weight of ea
Which of the following describes the graph of {x | x ≤ 1} {x | x ≥ 4}? closed circles on 1 and 4 with a line segment between closed circles on 1 and 4 with arr
Why does Churchill repeat the word victory in his blood toil tears and sweat speech
Summarize, in detail, human growth and development from conception to birth.
Describe the processes of fuel ignition and combustion?
If p(x)=x^2+x+3 find p(6)
The___ of an organism is defined as all the chemical processes that occur in the cells of that organism