celestelll celestelll
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

whats the better deal please help me with this ive been trying for a long time class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 01-05-2022

Answer:

Brand A is the better deal!

Step-by-step explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

Ver imagen zrh2sfo
Answer Link

Otras preguntas

What is the policy of obtaining and occupying colonies to form an empire?
382 3/10 - 191 87/100=
Why did Muslim people in the Middle East and other parts of Asia experience hardship during the time of the European Middle Ages? A. Central Asian armies under
12 is 25% of what number?percent ×whole=part
selodaha setahay in english
Which of the following was an attempt to maintain an equal balance between free states and slave states? the Missouri Compromise the Treaty of Ghent the Alien a
Justin brought a 20 pounds pumpkins for $9.80. How much did he pay per pound? Show your work Defend your answer in writing
Raphael paid $652 for a camera during a 20% off sale. What was the camera's regular price? Please work the problem and show your work so I can understand it b
The European Union is attempting to develop a national identity by creating cultural symbols such as A. a national holiday B. an anthem C. one common language D
kaleb had 63 dollars. if he spent 7 dollars on new books, what is the ratio of money he still has to money he's spent?